Lifestyle blog Ireland. O życiu na zielonej wyspie. Irlandia ciekawostki, praca, przepisy, miejsca które warto zobaczyć.
braveheart waleczne serce
Visit

Bective Abbey – zamek z filmu Braveheart Waleczne Serce

Te ruiny zagrały w filmie Braveheart Waleczne Serce. I choć były tam zamkiem to tak naprawdę mieszkali tu mnisi. Dłuższa wycieczka z Dublina w okolice Navan okazała się miłym zaskoczeniem.

Dwie kobiety przechadzają się krużgankiem zamku. To żona księcia Anglii i jej Dama Dworu. Trudno było mi uwierzyć, że tę scenę z filmu Braveheart Waleczne Serce nagrywano na dziedzińcu ruin Bective Abbey. Nikt mi tego wcześniej nie powiedział. Nigdzie nie znalazłam takiej informacji. Na tablicy informacyjnej przy klasztorze widnieją tylko historycznie udokumentowane informacje. A przecież warto to rozpowszechnić. Fanów tego filmu na całym świecie jest mnóstwo.

braveheart waleczne serce

Ruiny zachowały się w nad wyraz dobrym stanie. Dość spore zabudowania z bramą wjazdową. Zachowany dziedziniec, który posłużył jako plan filmowy. Cały krużganek otaczają arkady. Kiedyś były one obficie zdobione, co widać w scenach z filmu. Tam oczywiście zadbali o to scenarzyści. Tyle, że zabudowania to nie zamek tylko klasztor, który pełnił również funkcje obronne.

braveheart waleczne serce

Mnisi zamknięci w tych zabudowaniach codziennie w przerwach między modlitwami i studiami spacerowali zapewne po krużgankach. Podziwiali piękno tego miejsca? Zastanawialiśmy się nawet czy to nie objaw pychy takie zdobienia? Przecież mnisi sami ich nie wykuli. Zatrudnili kogoś komu zapłacili. A może wierni wykonali to w ramach pokuty lub zapłaty jałmużny. Zagłębiając się w historię tego miejsca doczytałam, że otrzymali budowlę w darze. Choć chcąc to precyzyjnie ująć to ówczesny król County Meat przed prawie tysiącem lat ofiarował go Błogosławionej Dziewicy.

braveheart waleczne serce

Dziś zachowane w bardzo dobrym stanie ruiny można podziwiać za darmo każdego dnia. Nawet jeśli nie jesteś fanem Mela Gibsona i filmu Braveheart Waleczne Serce. Choć to kawałek od Dublina (około 50 kilometrów) to warto się wybrać. Dojazd jest prosty. Z autostrady M3 najlepiej zjechać na prawo na drogę R147 i od razu skręcić w lewo w drogę L2203 prowadzącą prosto do miejscowości Bective. Tam zobaczysz oznakowania prowadzące do klasztoru.

braveheart waleczne serce

braveheart waleczne serce

  • Przy opactwie jest aktualnie zrobiony parking. Niestety nie ma tam żadnych innych udogodnień dla turystów, jak np. toalety. Miejmy nadzieję, że zaczęli organizację od parkingu i reszta też jakoś pójdzie.
    Dziwne, że nie chwalą się, że nagrywany był tam film. Powinni na tej informacji budować swój marketing. Na pewno wielu turystów, by w ten sposób ściągnęli.

  • Byłem w Bective Abbey ponad 5 lat temu. Miałem wówczas piękną, słoneczną pogodę i spędziłem tam naprawdę super czas :) Co do Breaveheart to oprócz Bective jeszcze Trim pełniło ważną role. Z tego co pamiętam to w Trim ta informacja jest w jakiś sposób wyeksponowana a o Bective, jak piszesz, jakby zapomniano. Gdzie parkowaliście samochód? Pamiętam, że nie było tam za bardzo gdzie zaparkować. Ja zostawiłem auto w Bective i drogą trochę podszedłem, następnie przez pole i do Opactwa. Bardzo malowniczo położone są te ruiny, warto tam pojechać :)

    pozdrawiam!