Lifestyle blog Ireland. O życiu na zielonej wyspie. Irlandia ciekawostki, praca, przepisy, miejsca które warto zobaczyć.
dromberg
Visit

Drombeg – najczęściej odwiedzany krąg w County Cork

Magiczne celtyckie kręgi są rozsiane po całej Irlandii. To obiekty najczęściej odwiedzane przez turystów. Wiele z nich leży w County Cork. Najbardziej popularny odwiedziliśmy zimą. Czy rzeczywiście to miejsca kultu posiadające magiczne moce, czy tylko my im takie przypisujemy?

Oczekiwałam magii. Gęstego powietrza przesyconego niezwykłymi fluidami. Nie wierzyłam wprawdzie, że tak jak w serialu „Outlander” za dotknięciem głazu przeniosę się w czasie, ale liczyłam na jakieś głębsze odczucia.

Kamienie ustawione są w kręgu w pionie. Tylko jeden z nich leży poziomo. To ołtarz ofiarny. Całość zbudowano tak, by w zimie, w najkrótszym dniu w roku, słońce padało właśnie na niego. Warto wstać wcześnie i zawitać tu tak jak my, o wschodzie słońca. Co zimą nie jest takie trudne, kiedy słońce pojawia się na horyzoncie po 9 rano. Dzięki temu mieliśmy możliwość kontemplowania zjawiskowego pokazu igrania promieni słonecznych po skalnych ściankach. Nawet mały ptaszek przyleciał, by pozować wdzięcznie do zdjęcia.

Z opisu na tabliczkach informacyjnych zamieszczonym przy tym kręgu wynika, że nie był to typowy megalityczny krąg w którym odbywały się rytualne czary i przepowiednie astralne. To raczej mały krąg zbudowany w centrum osady, gdzie ludzie gotowali, a właściwie ważyli piwo. To tutaj składano dary słońcu. Chowano zmarłych. Była to ich świątynia, gdzie wszyscy się spotykali w ważnych dla społeczności momentach.
Wydaje się że wszystkie osady budowane były według tego samego schematu. Tak jak nasze miasteczka i wioski, gdzie w centrum stał kościół. Współcześni miłośnicy megalitycznych kręgów chyba nie są świadomi różnic. W Drombeg turyści składają dary w jego centralnym miejscu. W środku kręgu leży płaski kamień, a na nim współczesne podarki od odwiedzających.

Ruiny kamiennych kręgów w Irlandii są chronione jak zabytki. Wiele z nich zostało odrestaurowanych. Drombeg jest bardzo popularny. Leżący pomiędzy Glandore a Rosccarbery. I choć niełatwo tam dojechać, wąskimi dróżkami, to jednak wiele osób odwiedza go każdego dnia. My dzięki wczesnej porze w zimowy poranek uszczknęliśmy trochę tej magii i mieliśmy bardzo intymną atmosferę do rozglądnięcia się w tym miejscu.

dromberg

dromberg

dromberg

dromberg