Lifestyle blog Ireland. O życiu na zielonej wyspie. Irlandia ciekawostki, praca, przepisy, miejsca które warto zobaczyć.
dublin guinness
Visit

Dublin Guinness Muzeum, najsławniejsza fabryka w Irlandii

Jest otwarte cały rok. Zwiedzanie całego obiektu zajmuje prawie dwie godziny. Najsławniejsze piwo produkowane tu było od 1759 roku. Magazyny Dublin Guinness są w centrum miasta i leżą na trasie najciekawszych obiektów do zwiedzania.

Ciemne piwo z pianką

Piwo Guinness każdy zna, a jak nie próbował to przynajmniej o nim słyszał. I wie też, że w Dublinie jest muzeum przy browarze. Stary budynek z czerwonej cegły, gdzie w środku metalowa konstrukcja prowadzi nas do górnego szóstego piętra. Bilet jak na muzealną wycenę nie najtańszy, ale papierek można wymienić na 0,5 litra ciemnego trunku. Kto ma ochotę odstać w długiej kolejce fascynatów pianki, może sam sobie naleć piwa. Kto jeszcze nie był, niech koniecznie się wybierze. To idealne miejsce do zwiedzania w deszczowy dzień. Sucho, ciepło i ciekawie. Mnóstwo ludzi, ale dzięki dużej przestrzeni można czuć się swobodnie i robić zdjęcia bez obcych twarzy w kadrze.

dublin guinness

Dublin Guinness Storehouse

Najwięcej turystów jest na parterze, gdzie każdy czeka na moment, by zrobić sobie selfie przy logo browaru. Tam też można wysłuchać opowieści o początkach powstania Dublin Guinness Factory i pobrać auto guide, która przeprowadzi was po kolejnych piętrach i etapach rozwoju kompanii. Dziś muzeum zajmuje część powierzchni browaru, gdzie nadal ważone jest piwo.

dublin guinness

Cały kompleks muzeum skoncentrowany jest wokół ogromnej klatki schodowej. Duże metalowe części pomalowane na błękitno poprzedzielane szklanymi blatami. Trochę przypomina to elementy konstrukcji wieży Eiffela. Zafascynowana nie wiedziałam czy patrzeć w górę czy w dół.

dublin guinness

dublin guinness

Po drodze przedstawione są kolejne fazy ekspansji firmy. Zaczyna się w czasach ręcznej produkcji, kiedy to przesypywano zboże łopatami, ważono piwo i wlewano je do drewnianych beczek. Ścieżka edukacyjna prowadzi przez kolejne etapy rozwoju browaru, sięgające daleko od punktu wyjścia. Ekspansja Guinnessa na świat potoczyła się ekspresowo. Dublin Guinness Company był jak kombajn rozwijający się w różnych kierunkach przestrzeni biznesowej. Za pomocą środków transportu piwo ze swoim znakiem towarowym dotarło do najdalszych zakątków świata. Reklama zrobiła swoje. Modele samolotów, samochodów, plakaty z logo Guinnessa z tukanem i foką. Zabawne, że do dziś każdy zna te elementy reklamy, nawet jeśli nigdy nie pił tego piwa. A kampanię reklamową Guinness miał prowadzoną profesjonalnie. Do dziś nie zmieniło się ich główne hasło reklamowe „Guinness is good for you”. Ale czy jest? Jeśli nie jesteście pewni to koniecznie musicie zbadać swoje piwne IQ.

dublin guinness

Najlepszy punkt widokowy na Dublin

W budynku znajduje się restauracja i pub. Eleganckie i stylowe miejsca przygotowane są do relaksu po trudach wspinania się na kolejne piętra. Możesz przysiąść w pubie, komfortowo wypić piwo ze swojego przydziału. Ja zdecydowałam się pójść na sam szczyt. To tam jest oszklony we wszystkich kierunkach owalny taras, przez który można zobaczyć miasto. Dachy budynków wydają się takie malutkie i tak ciasno do siebie przyklejone. Każdy przepycha się w stronę okien, by móc kolejny raz pstryknąć sobie selfie z brunatnym trunkiem w ręce.
Widok za oknem był zachwycający. Skanowałam przestrzeń odnajdując znane sobie obiekty w mieście. Krążyłam ulicami, by odgadnąć który to dach. Opłacało się wejść na górne piętro, by móc podziwiać panoramę Dublina. Jedynym minusem tego zachwytu był brak miejsc siedzących, by pokontemplować swoje piwo. Ale cóż może poczynić Dublin Guinness Museum, że jest tak sławne i każdy chce tu dotrzeć?

dublin guinness

dubin guinness

Gdzie jest Giunness Storehouse?

Przy muzeum jest parking dla samochodów, jeśli to twój środek transportu. Dla turystów rada – zamiast korzystać z miejskiej komunikacji proponuję przespacerować się. Spacer zajmuje 30 minut. Idąc od O’Connell street trzeba przejść przez most, obok Trinity College skręcić w prawo i dalej prosto. Po prawej stronie mijasz Christian Church i Dublinię. Idąc Thomas Street dochodzisz do Pubu St. Artur. Tu skręcasz najpierw w lewo, a potem w prawo w Rainsford street i znowu w lewo w Bellevue street.

dublin guinness

  • To nie mały browar, więc muzeum mają tych samych rozmiarów. A marketing pierwsza klasa. Wiedziałam jak wygląda znak firmowy Guinness, zanim dowiedziałam się co to piwo.

  • Świetne miejsce! Dla Beer Geeka pozycja obowiązkowa, pomimo tego, że jest to ogromny moloch a nie na przykład mały, regionalny browar. Piwo uwielbiam, mieszkam w Irlandii ponad 10 lat ale jakoś nigdy jeszcze do Guinnessa nie trafiłem. Czas najwyższy aby to zmienić. Marketing jak wspomniałaś, mają na najwyższym poziomie. Chyba wszystko można od nich kupić. O popularności tego miejsca niech świadczy fakt, że 1 200 000 ludzi odwiedza browar co roku. :)

    pozdrawiam!