Lifestyle blog Ireland. O życiu na zielonej wyspie. Irlandia ciekawostki, praca, przepisy, miejsca które warto zobaczyć.
dunamase castle
Ireland

Dunamase Castle – ruiny w County Laois

Zachowały się tu jakieś magiczne moce. Może to echo wielkich miłości, romansów, a może jednak spisków i tragedii. Poczułam się jak odkrywca chodząc po Dunamase Castle. Cudowne ruiny zamku niedaleko Portlaoise w co. Laois. Warto je zwiedzić o każdej porze roku.

Mimo zimowej pory pogoda nam się udała. Świeciło słońce. Lekki wiaterek zawiewał znienacka. Nie było czuć atmosfery świąt wszechobecnej w galeriach handlowych i wszystkich komercyjnych obiektach. Tutaj byłam tylko ja, on, ruiny zamku i tajemnica, której one strzegą.

The Rock of Dunamase prezentował się okazale już z daleka. Zjechaliśmy z autostrady (M7 na N80) i bez problemu dotarliśmy do celu. To chyba jedyne miejsce do którego dojazd jest dobrze oznakowany. Ktoś zadbał o turystów. Widoczne ruiny zamku na wzgórzu okalała zrujnowana brama. To typowa twierdza obronna. Zniszczona doszczętnie, nie wiadomo dlaczego.

Przemykałam pomiędzy kamieniami, wspinałam się gdzie się dało, wyglądałam przez dziury na zewnątrz. Wyobrażałam sobie jak żyli tam ludzie. Nie mieli wygód. Brak współczesnych komfortowych łazienek. I metraż też niewielki. Zimowa pogoda podkreślała chłód kamienia.
Niby zwyczajne ruiny, takie jakich wiele, a jednak inne. Zachowały się w tym miejscu jakieś magiczne moce. Być może tylko ja tak to odczuwałam. Może po prostu ciepło w moim sercu współgrało z tym miejscem. Dla mnie ten zamek to miejsce przepełnione miłością. Nie wiem na ile jest to odzwierciedleniem uczucia pierwszych właścicieli Dunamase Castle, Króla i porwanej przez niego kobiety. Bo przecież to nie musiała być miłość odwzajemniona.

dunamase castle

dunamase castle

dunamase castle

dunamase castle

dunamase castle

Weekendy są cudowne, bo można zwiedzać Irlandię niezależnie od pogody. Czasem wybieramy zamknięte obiekty, by schronić się przed deszczem i porywistym wiatrem. Jednak to co dają poszukiwania w plenerze jest niezastąpionym przeżyciem. A magicznych miejsc w Irlandii nie brakuje. Niedawno oglądaliśmy Drombeg w County Cork i Bective Abbey gdzie nagrywano sceny do filmu Braveheart Waleczne Serce.

  • Coraz łatwiej! Wiosna, wiosna..

  • W sumie niedaleko mam, bo Co Laois to sąsiednie hrabstwo, a nie pomyślałam aby się tam wybrać :) Szczęście trafić na taką pogodę jak Ty. Piękne słoneczne zdjęcia :)