Lifestyle blog Ireland. O życiu na zielonej wyspie. Irlandia ciekawostki, praca, przepisy, miejsca które warto zobaczyć.
glasnevin cemetery
Visit

Miasto śmierci – Glasnevin Cemetery

Pożegnaj lato, powitaj zimę. Dzień, a właściwie noc halloween to pogańskie święto, które zaadoptował kościół jako święto zmarłych. Zatrzyj granicę między żywymi i umarłymi. Odstrasz złe duchy i uczcij pamięć przodków. Wybierz kolorową maskaradę lub zaciszne alejki cmentarza Glasnevin w Dublinie.

Alejki pełne powagi

Spacerując po cmentarzu zawsze zastanawiałam się dla kogo budowane są tak okazałe mogiły. Dla zmarłych? Leżą trzy metry pod ziemią i raczej jest im obojętne to co nad nimi. Dla bliźnich? By mogli zasiąść przy grobie, zapalić świeczkę, powspominać. Tyle, że można to samo zrobić w domu. Przy stole, z albumem zdjęć w ręku. Ci którzy są daleko od swoich bliskich być może tak robią.

Niektóre cmentarne pomniki są bardziej okazałe niż te spotykane w muzeach. Wystawione na cokołach postacie w zadumie spoglądają na żywych. Cierpiące twarze matek pokutują za swoje dzieci. Niewiniątka przedwcześnie zmarłe zawsze rozczulają serca przechodniów. Z wyciągniętymi rękami czy złożonymi do modlitwy. Jedne przerażają, inne smucą.

Glasnevin największy cmentarz w Dublinie

Spacer po cmentarzu jest jak zwiedzanie miasta. Tyle, że zamiast budynków stoją tu kapliczki, pomiędzy nimi posągi ich mieszkańców. Widać przekrój klasowy. Zamożność kontrastuje z biedą. Dla kogo? Tam poniżej i tak wszyscy są sobie równi.

W ciszy i skupieniu turyści przemykają alejkami Glasnevin cemetery. Większość dzierży mapę w ręku. Cmentarz jest rozległy, podzielony na sektory. Po ponad godzinnej wędrówce należy się gorąca herbata w kawiarni, by nabrać sił do zwiedzenia muzeum. Tutaj panuje bardziej mroczna atmosfera niż na zewnątrz. W sam raz na noc halloween.

Przy cmentarzu znajduje się parking. Jeśli korzystasz z transportu publicznego, to z centrum dojedziesz autobusem nr 40 lub 140 tuż przed wejście cmentarza na Filnglas Rd.

glasnevin cemetery

glasnevin cemetery

g;asnevin cemetery

glasnevin cemetery

glasnevin cemetery

glasnevin cemetery

  • Ksenia

    niesamowicie klimatyczny, piękny