Lifestyle blog Ireland. O życiu na zielonej wyspie. Irlandia ciekawostki, praca, przepisy, miejsca które warto zobaczyć.
creativity in your child
Family

Jak rozbudzić kreatywność dziecka

Zabawki edukacyjne tak popularne, obecnie kupowane są już niemowlakom. Z ambitnym postanowienie ruszenia do boju pod tytułem ”moje dziecko jest najlepsze”. Po wypowiedzeniu pierwszego Mama, Tata, wykluciu się pierwszego ząbka i zrobieniu pierwszego kroku rodzice odpuszczają. Zapominają o codziennej edukacji swojego potomka. A może rodzicom szkoda czasu na zabawę z dziećmi i pokazanie im jak co działa. Prościej znaleźć zastępczą nianię. Naukę życia dzieciom daje dziś tablet.

Kreatywność dziecka zanika w dobie elektroniki

Tylko co to za życie? Wirtualne. Nic w nim nie jest prawdziwe. Nie wyostrzą sobie swoich zmysłów, nie nauczą się współżyć z innymi, nie dowiedzą się co to smak zwycięstwa lub porażki, bo wszystko działa na jeden klik. Game over i startujemy na nowo. Swego czasu krążył w internecie filmik, pokazujący jak dorosłe dziecko nie potrafi odnaleźć się w realnym świecie. Idąc na rozmowę o pracę jest tak zestresowany, że popełnia gafy, które potęguję jego poczucie lęku. Dalsza część filmu pokazuje mamę, która od najmłodszych lat wyręczała chłopaka w najdrobniejszych codziennych czynnościach, krzycząc na niego jeszcze „ty gamoniu”, „niczego nie potrafisz”, „pospiesz się”.

Zależy ci na przyszłości twojego dziecka. Pokaż mu świat. Spędź z nim trochę czasu. Ucz go zasad, które przydadzą mu się w życiu już od najmłodszych lat. Rób to codziennie, cały czas, przy okazji. Tak po prostu. Kilka praktycznych porad znajdziesz tu (klik).

Różowy jak słoneczko

Pamiętam jak z zapałem chciałam nauczyć bratanicę kolorów. Miała wtedy cztery lata i jej mama w mądrym poradniku przeczytała, że to już czas by wiedziała, że trawa jest zielona, a niebo niebieskie. Z energią przystąpiłyśmy do działania. Zabrałyśmy paczkę kredek, kartkę i malując obrazy natury pokazywałyśmy kredki, nazywając rzecz malowaną i kolor, który używamy. Zadowolone z siebie i dumne z małej po kilkudziesięciu powtórzeniach – udało się. Żółty jak słoneczko, czerwony jak serce, czarny jak węgiel. Nasza euforia trwała do następnego ranka. Po śniadaniu zadałyśmy dziecku sprawdzian z kolorów. -Jaki to kolor? – spytałam pokazując żółtą kredkę? – Różowy jak słoneczko – padła odpowiedź.

creativity in your child

Statystyczna kałuża

Najlepszym sposobem nauki jest praktyka. Pokaż raz, drugi, powtórz jeszcze raz i daj dziecku spróbować. Jeszcze lepiej jeśli dotknie, spróbuje lub posmakuje. Czasu nie trzeba dużo, wystarczy umieć zagospodarować, ten który mamy. Aga zawsze odprowadzała dzieci do przedszkola. Nie wiem jak jej się to udawało, ale ona nigdy nie wychodziła za późno. Trasa nudna, bo po drodze mijali kolejne domy, zaledwie parę drzew, czasem ktoś wyprowadzał psa. Ona wykorzystała ten czas na naukę swoich dzieci. Punkt pierwszy – obserwacja rzeczywistości. Co, gdzie, jak, kiedy? Punkt drugi – analiza i porównanie. Nawet w deszczowy dzień, który na innych działa depresyjnie, jej dzieci maszerowały z uśmiechem obserwując kolejne kałuże. Która jest większa, która głębsza, która ma bardziej brudną wodę, a w której pływają liście.

Jakie to zwierzę

Gdy byłam małym dzieckiem i nie mieliśmy komputerów, a w telewizji był jeden program, często obserwowaliśmy naturę. Jedną z ciekawych zabaw było zgadywanie do czego, lub kogo podobna jest chmura. Czy jej kształt przypomina Baba Jagę na miotle, słonia, czy samochód. Kłębki o różnych kształtach przesuwały się po niebie dostarczając nam coraz to nowych okazów. Właściwie to zawsze w tym co widzimy po raz pierwszy, doszukujemy się podobieństwa do znanych nam rzeczy. Ja sama zaskoczyłam się kilkakrotnie schylając się po kamień czy patyk mając już na końcu języka – Patrz jak gęba z „Krzyku” (zobacz tu). To nadal jest świetna zabawa.

Creativity in your child

Gratulacje, przeczytałaś ten post do samego końca. Oznacza to, że dbasz o dobro swojego dziecka. Niektórzy uważają, że z żyłką do biznesu trzeba się urodzić. Zauważyłeś, że możliwość dostrzegania więcej niż widzą inni nabywa się z czasem. Jeśli trenujesz od dziecka przychodzi ci to automatycznie i chyba zupełnie nieświadomie. Odrzuć ograniczenia, które narzuciło ci społeczeństwo i rodzice. Pozwól, by twoje dziecko, rozwijało swoją kreatywność. Pozwoli mu to łatwiej odnaleźć się w dorosłym życiu. Możesz zacząć już dziś od codziennej nauki spostrzegawczości. Bardziej przyda mu się intuicja biznesowa niż znajomość zagadnień ekonomicznych.