Lifestyle blog Ireland. O życiu na zielonej wyspie. Irlandia ciekawostki, praca, przepisy, miejsca które warto zobaczyć.
lanzarote-when-to-visit-3
Travel

Góra ognia – Lanzarote kiedy zwiedzać?

Czy wiesz gdzie mieszka diabeł? Prowadzi tam kręta droga po pustkowiu. Wśród wypalonej lawy wiatr przegania kłębki krzaków miotane w czerwonym pyle. Już od samego patrzenia robi się gorąco. Strach oblewa plecy potem. Czy on będzie groźny?

W momencie jak skręciliśmy w kierunku Parku Narodowego Timanfaya, po obu stronach drogi zaczęły się pojawiać pagórki pokryte czerwonym piaskiem. Wyglądał z daleka jak sproszkowana cegła. Nieporuszony nagłymi podmuchami wiatru sprawiał wrażenie ciężkiego, toksycznego nalotu.

lanzarote when to visit

Od krateru do krateru

W dali widzieliśmy karawanę wielbłądów objuczonych z obu stron ludźmi. Bez pośpiechu stąpały jeden za drugim. ‚Biedne zwierzaki”. W sumie taki bagaż homo sapiens ważył ok 150 kg. Wolelibyśmy zwiedzać na piechotę lub rowerem, ale po Parku Timanfaya nie można podróżować samodzielnie. Wybraliśmy autobus. Nie było to idealne wyjście(rozwiązanie). Po pierwsze to autobus, choć klimatyzowany to jednak był zamkniętą puszką, a robienie zdjęć przez szybę ponad głowami innych pasażerów do łatwych nie należy. Londyn i Dublin jest pełen autokarów z turystami, które na drugim piętrze pojazdu mają otwartą platformę, skąd podziwianie miasta i robienie zdjęć jest przyjemniejsze. Choć ryzykowne – wiedząc jak bardzo zmienna jest pogoda i częstotliwość opadów. Na Lanzarote nie pada, więc czemu tego jeszcze nie zorganizowali?

Wokół rozpościerała się księżycowa kraina jak z filmu sience fiction. Przestrzeń pokryta różnej wielkości odłamkami żwirowej lawy, przyprószona rdzawym i metalicznym piachem, spośród której wyłaniały się wzgórza kraterów. Im dalej jechaliśmy tym bardziej zadziwiające obrazy stworzyła lawa. Kręta droga prowadziła pomiędzy wyniszczoną krainą, gdzie ledwo zakorzenione roślinki miotane były w każdym kierunku przez wiatr. W górę i w dół, obok czeluści krateru, pomiędzy warstwami lawy, niedaleko pustynnej zatoki.

lanzarote when to visit

Diabelska uczta na górze

Chwila błogiego relaksu. Każdy szczegół wystroju tego miejsca nawiązuje do charakterystycznego diabła Timanfaya. Surowy wystrój przystani turystycznej podkreśla ognisty klimat tej góry. I bezsprzecznie dodaje jej chochlikowego uroku. Wnętrze przyozdobione lampami z patelni, trójzębe widelce, kawałki lawy porozrzucane jak pozostawione czorcie bobki. Wszystko gotowe do przygotowania posiłku. Tylko czy aby na pewno to my mamy coś zjeść czy może zostać zjedzeni? Menu sugerowało, że jednak to nas ugoszczą. Podrasowałam swoje siły krwistym sokiem pomidorowym i szaszłykami z piekielnego grilla. Humor mi się poprawił. Choć nie do końca wierzyłam w tę naturalnie wysoką temperaturę tuż pod swoimi stopami. Może po prostu tak mi było łatwiej nie wpaść w panikę, gdy obok trwał pokaz, jak spala się siano rzucone na lawę i jak wybucha para po nalaniu wody w wulkaniczne szczeliny.

lanzarote when to visit

Kiedy pojechać na Lanzarote?

Na Lanzarote temperatura cały rok jest wyższa niż 20 stopni Celsjusza. Nie wyobrażaj sobie teraz, że wygrzewasz się w ciepłym słońcu popijając zimne piwo. Wyjazd na wakacje poza sezonem pozwoli ci się poczuć bardzo przyjemnie i w pełni zrelaksować. Uświadomisz sobie to spoglądając za okno. Na pewno znasz też inne ciepłe miejsca, które wato odwiedzić jesienią. Przypomnisz sobie o nich pisząc komentarz do tego postu.

lanzarote when to visit

lanzarote when to visit

lanzatote when to visit

lanzarote when to visit

lanzarote when to visit

lanzarote when to visit

lanzarote when to visit