Lifestyle blog Ireland. O życiu na zielonej wyspie. Irlandia ciekawostki, praca, przepisy, miejsca które warto zobaczyć.
lekcje angielskiego
Useful

Lekcje angielskiego – online za darmo

Mnóstwo aplikacji, stron, filmików jest dostępnych w internecie do nauki języka angielskiego. Warto umiejętnie korzystać z wszystkiego i łączyć naukę z zabawą lub rozrywką. Kilka pomysłów na to by angielski online łatwo wchodził nam do głowy. Aplikacje z których korzystam nie są idealne, ale daję im po pięć gwiazdek.

Lekcje angielskiego krok po kroku

W zaplanowanych lekcjach z licznymi powtórzeniami i możliwością monitorowania postępów nauki najlepiej uczyć się nowych słówek i wyrażeń. Idealne są do tego kursy językowe zbudowane w formie tematycznych lekcji. Ja osobiście najchętniej korzystam z tych tradycyjnych – czyli książek. Z kilku powodów. Lekcje obejmują tematy od najłatwiejszych do najtrudniejszych. Przy każdej lekcji są wyjaśnione zasady gramatyki, podane są przykłady kiedy co i jak się stosuje. Na koniec są ćwiczenia, które pozwalają na utrwalenie materiału. Słówka i angielski to dwie strony, które mają rozbudowaną formę nauki we wszystkich kierunkach. Warto tam zaglądnąć, bo na pewno coś przydatnego dla siebie znajdziesz.

Aplikacje online traktuję jako dodatkową formę nauki. Daje mi możliwość poznania i zapamiętania większej liczby słów. Częste ćwiczenia i monitorowanie postępów pozwala mi na polepszenie mojej znajomości angielskiego. Każda z tych aplikacji sprawdza wiedzę i pozwala wrócić do słabszej części. Dzięki temu powtarzam to co najsłabiej zapamiętałam.

Duolingo – każdy chyba o niej słyszał (www i app). Pozwala na monitorowanie swoich postępów i powtórki z słabszych partii materiału. Nie jestem do końca zadowolona z tłumaczeń i denerwują mnie znienacka wyskakujące nowe wyrazy, których wcześniej nie było.

Vocabulary Trainer – świetna aplikacja, dużo słów, dobre tempo powtórzeń. Najsłabiej oceniam tłumaczenia poszczególnych wyrazów. Wyraz podany bez kontekstu często jest dość dwuznacznie przetłumaczony.

Badoo (www i app) – polecana przez moich znajomych, jednak szczerze to jeszcze nie zaczęłam na dobre z niej korzystać.

Test z angielskiego

Wiem czy nie wiem? Niby wiem, ale nie jestem pewna. Najlepszym sposobem na sprawdzenie swojego poziomu wiedzy jest test. Dobrze jeśli wyniki są podane jasno i precyzyjnie, a najlepsze co może być to dodatkowe wyjaśnienie dlaczego ta, a nie inna odpowiedź jest dobra. Podanie, krótkiej zasady gramatycznej pozwala na dużo lepsze opanowanie nowego materiału. Taki sposób nauki jest też najlepszą formą powtórki materiału. Rewelacyjny dla tych, którzy mają duży zasób słów, ale kiepsko stoją z gramatyką. Dla osób, które uczyły się kiedyś angielskiego, ale miały długą przerwę lub nigdy go nie używały, to dobry sposób na sprawdzenie swojej wiedzy i określenie poziomu z którego chcą zacząć naukę od nowa.

English grammar test – aplikacja zwiera testy w dwóch poziomach – intermediate i upper intermediate. Uważam, że jest to najlepsza aplikacja z której korzystałam. Właściwie to nie znalazłam w niej jakichkolwiek błędów czy niedociągnięć. Polecam ją bardzo.

Czytaj, czytaj i czytaj

Książki, gazety, artykuły, blogi. Każda forma tekstu jest pożądana. Problem jest tylko jeden. Nie każdy tekst jest na odpowiednim poziomie trudności. Jeśli dopiero zaczynasz się uczyć, może być irytujące dla ciebie, szukanie co drugiego wyrazu w translatorze, nie mówiąc już o precyzyjnym zrozumieniu czasu, czy często używanych perhabs verbs. Najlepszym narzędziem do nauki jest korzystanie z książek, które mają oznaczony poziom trudności. Kiedyś korzystałam z drukowanych wersji wydawnictwa z pingwinkiem, ale są drogie. Znalazłam więc bibliotekę gdzie książki można czytać online za darmo. Takie lekcje angielskiego są bezcenne, bo wzbogacają słownictwo i mimowolnie utrwalają całe sekwencje i zwroty, które są nieprzetłumaczalne słowo w słowo z naszego macierzystego języka.

Biblioteka online – książki znanych autorów dostosowane do określonego poziomu nauki języka. Forma podobna jak w wydawnictwie z pingwinkiem. Książki na wszystkich poziomach od elementary do advanced.

E-booki dostępne w języku angielskim – strona pozwala na publikowanie e-booków przez różnych autorów, więc trudno mi określić na jakim są one poziomie językowym. Watro jednak tam zaglądnąć.

Oglądaj TV

Programy telewizyjne różnią się zasadniczo od filmów. W przypadku Irlandii dochodzi jeszcze cudowny wyspiarski akcent, który z prostego angielskiego robi język niezrozumiały dla szkolniaków. Warto zarezerwować trochę czasu na oglądnięcie programów telewizyjnych. Oprócz filmów i seriali warto oglądnąć reality show. To programy, gdzie bohaterowie mówią potocznym językiem ze swoim specyficznym akcentem. Dzięki temu można osłuchać się i poznać trochę tego dziwnego irlandzkiego czy brytyjskiego akcentu.

RTEplayer

Dla niektórych dobrym sposobem nauki jest oglądanie filmów z napisami. Traktują to jako lekcje angielskiego. Ja również korzystam z tej opcji, ale raczej w formie rozrywki. Zrezygnowałam z oglądania telewizji i filmów w języku polskim. Staram się oglądać tylko w wersji anglojęzycznej. Zawsze włączam napisy. Nie wiem dlaczego, ale zupełnie nie rozumiem tego co mówią jeśli nie widzę tych słów. Chyba coś z moimi zmysłami jest nie do końca tak jak powinno być. Wiele osób twierdzi, że nauczyli się języka właśnie w taki sposób.

Netflix (płatna)

Mów po angielsku

Ja mówię do kota i psa. O dziwo oboje rozumieją mnie lepiej niż sąsiadka. Między sobą dogaduję się tak sobie, ale jest to raczej konflikt ras niż blokada językowa. Szkoda tylko, że już mi nie odpowiadają zbyt zrozumiale. Konwersować można wszędzie. Szczęśliwi Ci, którzy pracują z Irlandczykami lub obcokrajowcami mówiącymi biegle po angielsku. Takie bezpłatne lekcje są bezcenne. Ci nieszczęśnicy, którzy używają w domu swojego narodowego języka, a w pracy mają styczność z ludźmi, którzy mówią niegramatycznie powinni skorzystać z dostępnych lekcji online. Więc możesz sobie pogadać za free z komputerem lub z ludźmi.

Learn English – aplikacja, która pozwala na czatowanie z komputerem. Jest dość zabawna zwłaszcza jeśli zadaje się dość nietypowe pytania. Komputer ma też poczucie humoru. W trakcie konwersacji na temat wieku, dowiedziałam się, że to ile mam lat jest ceną za dojrzałość – Age is a very high price to pay for maturity.

Italki – strona, która zapewania lekcje angielskiego online z nauczycielem w formie native tichers (płatna).