Lifestyle blog Ireland. O życiu na zielonej wyspie. Irlandia ciekawostki, praca, przepisy, miejsca które warto zobaczyć.
muzeum morskie
Visit

Muzeum Morskie w Dublinie

Jedyne co kocham w tematyce morskiej to szanty. Chciałam napisać, że opowiadania starych żeglarzy, tyle że żadnych nie słyszałam. Oprócz znanej wszystkim książki Hemingwaya, disneyowskich produkcji o piratach i filmu o Titanicu, woda to dla mnie temat tabu.

Titanic był, schowany w kacie. Nikt go nie wyeksponował, bo to nie jego muzeum. To nie jemu oddają hołd. Muzeum Morskie w Dublinie poświęcone jest zwykłym żeglarzom, którzy walczyli z żywiołem, a w tym budynku spotykali się by podziękować Bogu za przychylność. Eksponaty zebrane zostały w budynku kościoła na Dun Loghaire.

Muzeum Morskie w kościele

muzeum morskie

muzeum morskie

Wydawało mi się ze kościół to dość nietypowy budynek na Muzeum Morskie. Jednak po głębszym zastanowieniu, to irlandzcy marynarze bardziej chyba wierzyli w Boga niż w Neptuna. Pamiątek sakralnych nie ma, pragnę uspokoić agnostyków. Większość kolekcji to przeróżne modele statków. Budowane były przez latarników podczas swojej służby. Wykonane z precyzją i zaangażowaniem. Niektóre zamknięte w butelkach, zakorkowane, gotowe do morskiej opowieści.

muzeum morskie

muzeum morskie

muzeum morskie

Centralne miejsce zajmuje latarnia. Ustawiona jest tam, gdzie zazwyczaj znajduje się ołtarz. Jej światło prowadziło marynarzy do domu chyba nawet bardzie niż wiara. Ta zdemontowana została z latarni na Howth.

muzeum morskie

muzeum morskie

Jak przystało na każdą morską opowieść jest też kapitan, a właściwie jego ubranie, i pirat, tyle że papierowy.

muzeum morskie

Wiele eksponatów to zdemontowane urządzenia nawigacyjne i mechaniczne, ale są też takie, które miały umilać czas podczas morskich podróży. Specjalnie dla nas miły pan z obsługi włączył pozytywkę.

muzeum morskie

muzeum morskie

Misio za burtą. Misio za burtą. Oh, ktoś mu już rzucił koło ratunkowe. Może to ten nurek, który stał tam po lewej stronie??

muzeum morskie

muzeum morskie

A teraz gong ze starego dzwonu. To kuk wzywa na obiad do kambuzu, a może wzywa was, byście odwiedzili Muzeum Morskie w Dublinie.

muzeum morskie

muzeum morskie

Jak przystało na porządne muzeum jest tu również kawiarnia w żeglarskim stylu i sklepik, w którym znajdują się nie mniej ciekawe okazy niż w muzeum.

muzeum morskie