Lifestyle blog Ireland. O życiu na zielonej wyspie. Irlandia ciekawostki, praca, przepisy, miejsca które warto zobaczyć.
symptoms of pregnancy
Family

Nietypowe objawy ciąży

Nietypowe objawy ciąży? Nie powie ci o nich nawet najlepsza przyjaciółka. Każda tylko powtarza jak mantrę: mdłości, zmiany nastroju, bolący kręgosłup. Jakby słowa mogły zbeszcześcić ten błogosławiony stan. Więc każda udaje, że jest cudownie, grając przed innymi super mamcię już od pierwszych dni.

Skoro ciąża to nie choroba, to dlaczego jak chorych traktuje się ludzi otyłych czy alkoholików. Przecież ich stan też jest przejściowy, a zmiany fizjologiczne do pewnego stopnia odwracalne. Im też można powiedzieć: Chciałaś to masz. Przecież nikt ich na siłę nie przymuszał do jedzenia czy picia. Tylko, że oni mogą się czuć źle, mogą mieć gorszy dzień, depresję, wyglądać jak łachudry i pachnieć niemiło. Kobieta w ciąży musi trzymać fason. Piszę ten tekst w ramach ostrzeżenia dla tych, które jeszcze nie dały się nadmuchać w balona. Nie ma co udawać, życie to nie bajka.

Mózg mi wyparował

symptoms of pregnancySzare komórki zostały zdegradowane przez hormony. Nie ma ich. Fizycznie czuć ich brak. Pamięć zawodzi. Pisanie na kartkach nie pomaga. Wstyd i panika ogarniają cię naprzemiennie. Jak można nie pamiętać jak po angielsku jest słowa kościół, mylić wyrażenia: uczyć się, uczyć kogoś, studiować (learn, teach, study). Ciągłe poszukiwania telefonu, kluczy czy leapcard powodują podwyższenie ciśnienia. I tak każdego dnia. Do tego stopnia, że dezorientacja w przestrzeni blokuje nawyki wykonywania codziennych czynności.

Zawór bezpieczeństwa

Wychodząc z psem na spacer zawsze zastanawiało mnie to, dlaczego on obsikuje każdy krzaczek po trochu, zamiast stanąć pod jednym i załatwić to co trzeba do końca. Znaczy terytorium zostawiając swój zapach. Zwierzęta mają to do siebie, że niektóre wonie są zachęcające inne mają odstraszyć. Te wydawane przez ciężarne samice mają trzymać z daleka samców. To komunikat – nic tu po tobie. Więc chyba mamy coś z zwierząt. Ewolucja nie usunęła tego mankamentu. Pierwsze miesiące, kiedy brzuch jest mały, ale macica uciska pęcherz jest niemiłym zaskoczeniem. Koniec ciąży, bardziej przewidywalny. Bieganie do toalety co dwie godziny całą dobę musisz wpisać sobie w grafik. I nie ma zmiłuj się. Wodę należy wypijać w ilości 3 litrów dziennie, a do tego jeszcze soczyste moczopędne owoce, które są obowiązkowe w twojej diecie. Najgorzej jak siedzisz w jednej pozycji dłuższy czas. W niewygodnych kubełkowych siedzeniach w samolocie czy samochodzie. Gwałtowne wstanie grozi natychmiastowym popuszczeniem zaworu. I w panice biegniesz do łazienki zobaczyć co narobiłaś.

Hipopotam chodzący po linie

Z przerażeniem patrzysz na swoją figurę. Zaczynasz przypominać bezkształtną masę z której wyłania się sterczący brzuch. Ruchy stają się ociężałe. Chód przypomina kaczora, a może marynarza na statku, tyle że chyba jest już 10 w skali Beauforta. Buty na wysokim obcasie? Tylko dla odważnych. Pamiętam jak Anna Mucha skakała na scenie w 14 centymetrowych szpilach będąc w zaawansowanej ciąży. Dziś oceniam to jak wyczyn akrobatyczny. Zwykłe schylanie się, założenie butów czy skarpet jest już gimnastyką. A schylać się trzeba według wytycznych zasad bezpieczeństwa pracy. Podczas przysiadu nogi należy rozszerzyć, a brzuch włożyć między nie. I postaraj się przy tym nie stękać i nie wydawać innych dziwnych odgłosów. Tak wiem, jest to trudne. Szczególnie kiedy chcesz wstać z łóżka. Ciężar cię przytłacza, a kręgosłup odmawia posłuszeństwa wyłamując się w bólu. Pocieszające jest to, że w zaciszu domowej sypialni możesz liczyć na pomoc partnera. Gorzej jeśli właśnie stoisz w kolejce do kasy i nagle zwijasz się w pół jak zawodnik na ringu bokserskim z głośnym okrzykiem po prawym żebrowym, które strzeliło ci twoje dziecko. Machając w tym czasie dwoma balonami, które powstały z twoich piersi, zamknięte teraz w namiotach wojskowych. O koronkowych, seksownych staniczkach już dawno zapomniałaś.

Skurcz jak skurczybyk

Słoneczny poranek, leżysz sobie w łóżku czekając na śniadanie, które przyniesie twój mąż, możesz się w tym czasie rozkosznie poprzeciągać. Aaauuuććććć. Zapomnij o tym! Koniec tego dobrego. Na śniadanie do łóżka możesz liczyć i tyle. Każda próba przeciągnięcia się skutkuje bardzo bolesnym skurczem. Nie ma na niego rady. Odpowiednia dieta, wspomaganie się witaminowymi mieszankami dla ciężarnych, ciepłe skarpety i masaże nie ochronią cię.

Uśmiech Mona Lisy

symptoms of pregnancyPopatrz do lustra i zobacz jakie masz śliczne białe ząbki. Przyjrzyj się uważnie, bo to mogą być ostatnie chwile, kiedy je podziwiasz. Dziecko wyssie z ciebie wszystko co może. Zęby zaczną się psuć, a myć ich nie ma jak. Za każdym razem dziąsła krwawią, a nieprzyjemny zapach nadal utrzymuje się w buzi. Możesz zapobiegać, owszem. Miękka szczoteczka i profilaktyczne lekko masujące ruchy. Dodatkowym i chyba niezbędnym rozwiązaniem jest płyn do płukania jamy ustnej. Pierwsze użycie nie jest przyjemne, ale jest skuteczny. Zabija zarazki na śmierć.

Zasiądź jak na tronie

Możesz pić hektolitry wody, jeść tony owoców, a i tak dopadnie cię zatwardzenie. To które znałaś ze swojego dotychczasowego życia to bułka z masłem. Teraz będziesz miała zatwardzenia giganty, często powodujące hemoroidy. Będąc nastolatką, kiedy moja pierwsza, trochę starsza przyjaciółka rodziła dziecko byłyśmy zainteresowane jak to jest, tak naprawdę. Przygotowane na lamenty związane z niedogodnościami porodu. – Poszło jak cięższa kupka – zaskoczyła nas. Więc drogie panie, nie panikujcie, to natura zafundowała kobietom w ciąży zatwardzenia, właśnie po to by miały możliwość potrenować. A treningi są oblane potem, stękaniem z wysiłku i wypiekami na twarzy. Co i tak tylko na chwilę popycha bezkształtną masę w jelitach. Reszta zostaje wydając westchnienia, które jak podkołdernik jadowity wypełzają w nocy zatruwając powietrze w sypialni.

Baby blues

Zmiany nastroju. Owszem kobiety miewają takie. Zazwyczaj jak oglądają romantyczne komedie, gdzie zabawne wydarzenia raz dzielą, raz przybliżają do siebie zakochanych. Ronią wtedy kilka łez, po czym śmieją się do rozpuku, a następnie powtarzają tą czynność aż do zakończenia seansu. To są zmiany nastrojów. Kobieta w ciąży, którą denerwuje to, nad czym wcześniej przechodziła do porządku dziennego, co najwyżej robiąc znaczącą minę pod nosem, teraz wybucha. I nie przypomina to burzy z piorunami. Podobne jest raczej do tsunami. Wali i zmiata wszystko co ma na drodze zalewając krokodylimi łzami. I jeśli wszyscy słyszeli o depresji po porodowej to dlaczego tak mało się mówi o depresji w czasie ciąży? Przekonanie, że stan błogosławiony powinien obfitować w doniosłe uczucia skierowane do całego wszechświata, jest chyba trochę przestarzałe. Kobiety już nie udają. Są świadome swoich odczuć i potrafią je nazwać. Zostały zdominowane przez przygnębienie, które opadło na ramiona jak koc przeciw gaśniczy. Przeszkadza, ale nie są w stanie nic zrobić, by go zrzucić. Tylko jak przyznać się do tego, że w przypływie tak silnej i niekończącej się udręki nie potrafią cieszyć się z ciąży? Nikt tego nie rozumie. – Jesteś w ciąży powinnaś się cieszyć – to najczęściej słyszysz.

symptoms of pregnancy

Książkowy orgazm

Naczytałam się informacji jak to wszechmocne ciążowe hormony pobudzają libido. Kobiety jak napalone kotki czyhają na swoich mężczyzn, by ci doprowadzali je do wielokrotnych orgazmów. Mocno ukrwione narządy płciowe, napuchnięte jak dojrzała brzoskwinia mają powodować szybkie przewodzenie rozkoszy do innych partii ciała. Brakuje w tych opisach psychicznej blokady jaką kobieta w ciąży ma nałożoną z automatu. Ochronę swojego dziecka. Podświadomy strach by nie poronić, by nie zachorować, by nie sprawiać dyskomfortu (dla rozwoju) maluszkowi. Nastolatki niedoświadczone w seksualnej grze, obawiające się ciąży, odblokowują się. W końcu można poszaleć, bo klamka i tak zapadła. Dojrzałe kobiety bardziej skupiają się na macierzyństwie. Przeżywają je bardziej świadomie od momentu poczęcia. Tykający zegar biologiczny i ograniczona ilość potencjalnych jajeczek gotowych do ponownego zapłodnienia stwarzają dodatkowy płaszcz ochronny dla dziecka. Nawet silne podniecenie i radość z seksu ograniczają możliwość przeżywania orgazmu.

Kobiety w ciąży czują się nieatrakcyjnie. Tylko czy większym problemem jest zaokrąglony brzuszek czy raczej bardzo fizjologiczne aspekty tego stanu?

 • Pingback: Rejestracja dziecka w Irlandii - Be Happy in Green()

 • Ksenia

  … i jak tu teraz chcieć być w ciąży, a gdzie nutka optymizmu, radości. Chyba nie jest aż tak źle ?

  • Jak widać są kobiety, które w pełni cieszą się z macierzyństwa tak jak XYZ. Na pewno dolegliwości rekompensuje w pełni dzidziuś. Jednak oczekiwanie od każdej, że będzie w euforii jest trochę na wyrost. I bardzo boli takie ciągłe dopytywanie „dlaczego się nie cieszysz”.

 • XYZ

  Ile kobiet, tyle różnych doświadczeń związanych z ciążą. Dla mnie, czas kiedy byłam w ciąży był najlepszym czasem w moim życiu, zarówno w sferze emocjonalnej, fizycznej, intymnej jak i zawodowej, Żeby nie było tak słodko – jest jedno małe „ale” – szkoda, że piersi „po” nie wyglądają już jak piersi „w” – chociaż to też różnie bywa – u każdej kobiety inaczej.

  • Dobrze, że ktoś ma odmienne doświadczenia. Już myślałam, że te opowieści o super samopoczuciu w czasie ciąży są na pocieszenie i zamydlenie oczu przyszłych mam.