Lifestyle blog Ireland. O życiu na zielonej wyspie. Irlandia ciekawostki, praca, przepisy, miejsca które warto zobaczyć.
odchudzanie
Food

Odchudzanie – krok 2

Najtrudniejsze w odchudzaniu jest odmawianie sobie wszystkiego. Radykalna dieta to nie tylko rezygnacja z przyjemności, ale też z napełnienia żołądka. Odchudzając się z głową nie odmawiasz sobie niczego. Jedne przyjemności zastępujesz innymi.

Na zmianę przyzwyczajeń wystarcza 21 dni. Trzeba tylko przypilnować się przez ten krótki czas. Potem idzie już z górki. Zrobiłaś już pierwszy krok. Zamieniłaś już wszystkie napoje na wodę. Twój organizm się oczyszcza. Teraz jest czas, byś zaniechała wprowadzania do niego pustych kalorii. Odchudzanie jest proste i bezstresowe, jeśli stosujesz zasady zdrowego odżywiania. Przecież wiesz co jeść żeby schudnąć.

Zamień niezdrowe przekąski na owoce i surowe warzywa

Boisz się, że nie schudniesz, bo owoce mają w sobie mnóstwo cukru? Dopiero co namówiłam cię do odstawienia wszystkich słodzonych napoi, a proponuje ci cukier w prostej postaci. Tak. To dobry cukier. Nie tuczy. Owoce i warzywa zawierają mnóstwo substancji odżywczych i oczywiście wodę. Dzięki temu organizm ma wszystko co jest mu potrzebne. Wiele z nich działa też korzystnie na przemianę materii i oczyszczanie jelit.

Zrezygnuj z niezdrowych przekąsek. Słodkich ciastek, wafelków, batonów, czy jasnej czekolady. Czytałaś kiedyś ich skład? To sztuczne cukry i puste kalorie. Odstaw też wszelkiego rodzaju czipsy i orzeszki: solone, karmelizowane, w czekoladzie i innego rodzaju o ulepszonym smaku. Nie kupuj takich produktów. W sklepie omijaj z daleka alejkę w której są. Najlepiej zapomnij o ich istnieniu.

Owoce słodkie i kaloryczne

Jest ich mnóstwo. Maja różnorodne smaki. Są kwaśne jak cytryna, cierpkie jak wiśnia, słodkie jak malina. Określeń jest chyba tyle samo co i rodzajów. Nie będę podawać który ile ma kalorii, poziomu cukru czy jaki ma indeks glikemiczny. Nie znam się na tym. Ogólnie istnieje jedna zasada. Im owoc bardziej dojrzały i słodki tym bardziej kaloryczny. Więc jabłko jabłku nierówne. Najwięcej kalorii ma winogrono. Chyba dlatego, że na wpół dojrzałe jest niezjadliwe. Zjadaj więc nieprzejrzałe banany, kwaśne jabłka, twarde gruszki, śliwki i kiwi. Najmniej kaloryczne są arbuzy. Można je jeść tonami. Ze względu na dużą zawartość płynów, te owoce to świetne środki nawadniające organizm.

Zjadaj owoce często i w małych ilościach. Tym sposobem dostarczysz ciągłego paliwa dla organizmu i unikniesz skoków cukru. Pamiętaj też, że najlepsze są owoce sezonowe. Takie prosto z krzaka, niezależnie od ich rodzaju. Importowane zazwyczaj zrywane są zupełnie zielone i dojrzewają sztucznie doprawione dużą ilością chemii w czasie długiego transportu do naszego marketu.

odchudzanie

Na piękną figurę najlepsze są warzywa

Pamiętam, że jako dziecko uwielbiałam surową startą marchewkę. Nie lubiłam jej gotowanej wersji, a już w połączeniu z gotowanym groszkiem nienawidziłam. Długo później przekonałam się, że gotowane warzywa też mogą być smaczne. Jednak surowe są najzdrowsze. Są też idealną przekąską na każdą chwilę. Warzywa mają w sobie dużo wody i dostarczają nam niewiele kalorii. Jednym z idealnych na ten moment jest ogórek. Pomaga usunąć toksyny, przyspiesza przemianę materii i spalanie tłuszczu.

Jak zjadać surowe warzywa? Niektóre można tak po prostu, jak jabłka. Najczęściej jednak dodajemy je do dania znanego jako sałatka. Pamiętaj, że można je spożywać bez ograniczeń w każdej postaci (oczywiście takie bez dodatku majonezu). Jedną z moich ulubionych jest sałatka na słodko. Uwielbiam również warzywa gotowane na parze. Już od dawna przygotowuję je do każdego obiadu. Zamiast pure gotuję ziemniaki, marchew, brukiew, brokuł i kalafior.

sweet salad

Wspomagają odchudzanie

Osobiście stosowałam tylko jedną z takich radykalnych. Trwała 48 godzin. Była bardzo prosta i przyjemna. Przez dwa dni należy jeść tylko zielone winogrona i pić wodę. Zanim do niej przystąpiłam bałam się, że będę głodna i słaba. Okazało się, że winogrono dostarczyło mi odpowiedniej ilości kalorii. I dużo lepiej czułam się po dwóch dniach takiej diety niż przed nią. Być może dla ciebie lepszym rozwiązaniem będą oczyszczające koktajle z owoców. Taka kuracja trwa dłużej, ale jest na tyle przyjemna, że również można stosować ją jako wieczorną przekąskę. Jest także wiele owoców, które same w sobie poprawiają stan naszego organizmu.

Grejfrut, jak doczytałam w różnych źródłach, ma niski poziom glikemiczny. Oznacza to, że cukier w nim zawarty uwalniany jest powoli i dzięki temu nie czuje się głodu przez dłuższy czas. Jednak ważniejsze chyba jest to, że wspomaga pracę jelit i pobudza spalanie tłuszczu. Ananas także usprawnia trawienie. Oczywiście tylko świeży.

Suszone owoce nie dla ciebie

Owoce w każdej postaci są mile widziane dla naszego organizmu. Pamiętaj, że najlepsze są te naturalne i aktualne w sezonie. Jeśli szukasz jedzenia, które da ci dużą dawkę witamin to suszone owoce są idealne. Jednak mają one ogrom kalorii. Właściwie to są jedną gigantyczną bombą kaloryczną. Odparowana jest z nich woda, i zostaje sam cukier. Więc unikaj ich jeśli naprawdę chcesz schudnąć. Pamiętaj też, że wiele z nich znajduje się w musli.

A wiesz jaki owoc ma najwięcej kalorii? To awokado. Warto go jednak od czasu do czasu spożyć. Ma wiele naturalnych dobrych tłuszczy. Docenił to nawet mój kot, który na nic, co nie jest świeżą szyneczką nawet nie spojrzy. Więc wyobraź sobie moją minę, kiedy zobaczyłam z jaką rozkoszą oblizuje awokado. Zaczęłam się zastanawiać się czy coś z nim jest nie tak, czy kupiłam jakieś mięsne awokado.