Lifestyle blog Ireland. O życiu na zielonej wyspie. Irlandia ciekawostki, praca, przepisy, miejsca które warto zobaczyć.
old mellifont abbey
Visit

Old Mellifont Abbey niedaleko Droghedy

Ruiny opactwa Old Mellifont Abbey to pozostałość dobrze prosperującego klasztoru, który został rozgrabiony na rozkaz Króla. To jedna z licznych atrakcji, położona w niedalekiej odległości od Droghedy.

old mellifont abbey

Gdzie Diabeł nie może

tam pośle Króla. Tak chyba w skrócie można streścić historię klasztrów w Irlandii. Dobrze prosperujące opactwa, mające pod swoimi skrzydłami liczne hektary ziemi działały jak dobrze prosperujące przedsiębiorstwa. Praca mnichów i okolicznych mieszkańców przynosiła spore finansowe dochody kościołowi, bo właśnie do głównej siedziby w Rzymie wędrowały podatki. Irlandia będąca pod panowaniem monarchii angielskiej karnie poddawała się narzuconym prawom. Do czasu, aż rozpustny król Henryk VIII postanowił ponownie się ożenić. Był jednak jeden problem. Katarzyna Aragońska. Oficjalna żona króla. Mimo iż Stolica Apostolska nie zgodziła się na unieważnienie małżeństwa, Henryk poślubił inną kobietę. Papież ekskomunikował Króla i zerwano stosunki Anglii z Rzymem. Cwany arcybiskup Thomas Cranmer zadbał, by parlament uchwalił rozłam w kościele. Dzięki temu ustanowiono nowy Kościół Anglikański. Sam też unieważnił pierwsze małżeństwo Henryka VIII i potwierdził ważność ślubu z Anną Boleyn. Przeciwnicy polityki religijnej Henryka byli mordowani, a ich majątki grabione. Na fali tych działań dokonano kasaty klasztorów.

old mellifont abbey

old mellifont abbey

old mellifont abbey

Najpiękniejsza łazienka w Old Mellifont Abbey

Dziś patrząc na ruiny opactwa trudno w sobie wyobrazić jak wyglądało w czasach swojej świetności. Najlepiej zachowanym budynkiem jest kaplica, a przy niej cmentarz, który pierwotnie znajdował się pod kościołem. Widać tu płyty nagrobne w kształcie… trumien. Tam gdzie nie ma płyty, widoczne jest wyżłobienie grobu. Kamienna obramówka najszersza jest w ramionach, nad nimi okrągłe miejsce na głowę i zwęża się w stronę stóp.

old mellifont abbey

Najbardziej atrakcyjnym miejscem jest pozostałość ośmiokątnego budynku łaźni. Arkady są jeszcze bardziej okazałe niż te w Bective Abbey zamek z filmu Braveheart Waleczne Serce. Choć jest ich mniej, to łamana powierzchnia ścian wygląda ciekawiej niż ułożone w tradycyjnym kwadracie czy prostokącie.

old mellifont abbey

old mellifont abbey

old mellifont abbey

old mellifont abbey

old mellifont abbey

Warto zaglądnąć też na niewielkie wzgórze obok opactwa. Znajdują się tam ruiny małego kościółka i cmentarz. Prawdopodobnie tutaj chowano świeckich mieszkańców.

old mellifont abbey

old mellifont abbey

Okazale wglądają też ruiny obwarowań bramy wjazdowej. Dziś już trudno wyobrazić sobie jej wielkość, ale widoczne trzy kondygnacje wyglądają dostojnie.

old mellifont abbey

old mellifont abbey

Ruiny Old Mellifont Abbey

Otwarte są od maja do października w godzinach od 10 do 16. Wejście na teren jest bezpłatne. Istnieje możliwość zamówienia przewodnika w biurze. Daje to możliwość wejścia do kaplicy, która normalnie jest zamknięta i usłyszenie historii opactwa.

old mellifont abbey

old mellifont abbey

W godzinach otwarcia biura jest czynna również toaleta, oraz kawiarnia. To ważna informacja, jeśli wybieracie się zobaczyć jeszcze Hill of Slane, gdzie ruiny znajdują się na otwartym wzgórzu i oprócz parkingu nie ma więcej nic.

  • Przez tyle lat mieszkałam w Droghedzie, a nie udało mi się tam pojechać! A widzę, że warto :)