Lifestyle blog Ireland. O życiu na zielonej wyspie. Irlandia ciekawostki, praca, przepisy, miejsca które warto zobaczyć.
places to visit in paris
Travel

Co zwiedzić w Paryżu

Każde miejsce ma swój zapach. Las pachnie igliwiem, port zdechłymi rybami, Północna Irlandia nawozem, a Paryż … No cóż. Do Chanel nr 5 trochę mu daleko.

W każdym przewodniku polecany jest spacer wzdłuż Sekwany. Na trasie o długości 5 km, od mostu przy wieży Eiffla, przez widoczny po lewej stronie rzeki Grand Palace, dotrzeć na plac z obeliskiem, potem zobaczyć Luwr, aż do katedry Notre Dame. Po drodze można spotkać tysiące ludzi. Wielu turystów, ale także spacerujących Francuzów.

Kramy z pamiątkami

Niezliczona ilość budek z mapami, obrazami, starymi książkami. Większość to współczesne wyroby stylizowane na starocie. Ale miłe dla oka. Ceny niewygórowane, podobne jak wszędzie w mieście. Za to wrażenia niezapomniane. Śpiewający francuski, którym sprzedawcy witają wszystkich jest przemiły. Oczywiście znają angielski, jak tyko klient jest zdecydowany, bo coś kupić.

Widoki na mosty

Idąc tą trasą mijamy kilka ciekawych mostów. Stary most przy katedrze Notre Dame, Pont de l’Archeveche, ściąga zakochanych z całego świata. Już chyba nie ma miejsca na jego barierkach, by przypiąć kolejną kłódkę.

Z drugiej strony katedry, wspaniały most au Double. Dalej Pount Neuf ozdobiony gębaczami widocznymi tylko od strony wody. Choć nazywa się Nowy to jest to jeden z najstarszych mostów nad Sekwaną.

Najbardziej ozdobiony jest ogromny most Aleksandra, ze złoconymi posągami. Przy boku Aleksandra lew z nieco uszkodzonym ogonem, ale to co najważniejsze u samca jest na miejscu i w komplecie. Tutaj, na nabrzeżu, jest też fajne miejsce na zrobienie sobie przerwy, zjedzenie kanapki, czy wypicie herbaty z termosu. Dla bardzo spragnionych i głodnych, piwo i lunch serwuje otwarty bar.

Serwisu dla turystów brak

Dobra rada. Mając w planie spacer, skorzystaj z toalety przy wieży lub przy katedrze, po drodze może być z tym problem. Choć to okazja do zejścia z trasy w stronę miasta i odwiedzenia jednej z licznych kawiarenek . Wiele z nich znajduje się w małych uliczkach tworzących istny labirynt niedaleko Sekwany. Niestety ta sytuacja ma też ujemną stronę. Brak toalet doskwiera nie tylko turystom. Idąc wzdłuż nabrzeża rzeki (nie ulicą) zapach uryny jest tak dotkliwy, że nawet przepiękne widoki na mosty tego nie rekompensują. Sytuacja musi trwać już wiele lat, na co wskazują miny gębaczy na Pount Neuf.

places to visit in paris

places to visit in paris

places to visit in paris

places to visit in paris

places to visit in paris

places to visit in paris