Lifestyle blog Ireland. O życiu na zielonej wyspie. Irlandia ciekawostki, praca, przepisy, miejsca które warto zobaczyć.
rejestracja dziecka irlandii
Family

Rejestracja dziecka w Irlandii

Rejestracja dziecka w Irlandii tu urodzonego jest bardzo prosta. Właściwie ogranicza się do jednej wizyty w biurze – odpowiednika polskiego Urzędu Stanu Cywilnego i naszego jednego podpisu.

Rejestracja dziecka w Irlandii krok po kroku

Ciąża to czas kiedy kobieta cieszy się i przygotowuje do przyjścia maleństwa na świat. Głowę ma zaprzątniętą pięknymi wizjami, nawet mając nietypowe objawy ciąży. Wyobraża sobie czułość, którą będzie okazywać dziecku. Już od samego początku ciąży rozgląda się za ubrankami i kosmetykami. Zewsząd chłonie informacje na temat pielęgnacji niemowląt. Śledzi fazy rozwoju płodu, poprzez poród i kolejne etapy wzrostu małego człowieka. To czas kiedy nie myśli, o jakże przyziemnych administracyjnych powinnościach rodzica.

Wywiad w szpitalu

To pierwsze miejsce gdzie wypełnia się dokumenty z danymi dziecka. To tam pracownik socjalny kompletuje dane dziecka i jego matki.

Do danych, na temat dziecka, które uzyskał w szpitalu dopisuje Imię. Nie musi być to dokładnie takie samo, które będzie widniało na akcie urodzenia. Można je później zmienić, choć ja nie spotkałam się z nikim, kto coś takiego zrobił. Najważniejsze są dokładne dane mamy, a w szczególności adres zamieszkania, na który będzie przychodziła korespondencja.

Ojciec jak już wiadomo jest w Irlandii mało ważny. Oczywiście pod kątem prawnym. Różnica w interpretacji ojcostwa na wyspie jest ściśle związana z relacjami łączącymi oboje rodziców. Jeśli są małżeństwem, ojciec ma pełne prawa rodzicielskie. Mama singielka jest według prawa jedyną Guardian of the Child.

Żółte papiery ze szpitala

Listonosz w przeciągu dwóch tygodni powinien dostarczyć dokumenty ze szpitala. Taki list dostarczany jest matce. To bardzo ważny dokument i jedyny potwierdzający posiadanie dziecka do czasu uzyskania aktu urodzenia. Z żółtymi papierami, swoimi paszportami (jeśli dziecko ma oboje rodziców) należy udać się do urzędu The Civil Registration Service.

rejestracja dziecka irlandii

Wywiad poszerzony

Oczekiwałam, że w biurze mają już nasze dokumenty i wybranie aktu urodzenia to tylko formalność. Myliłam się. Tuż po wejściu należy zgłosić się do rejestracji. Podać swoje dokumenty i określić status rodzinny: samotny rodzic, małżeństwo, partnerstwo, konkubinat. W zależności od tej opcji otrzymuje się do wypełnienia formularz. A na nim kilka faktów z życia. Oprócz standardowo numeru PPS, adresu, daty urodzenia, nazwiska panieńskiego matki, również zawód w jakim się pracuje (ewentualnie wyuczony).

Podpis przed urzędnikiem

Wypełniony formularz oddaje się urzędnikowi, który wprowadza dane do komputera. Następnie zostaniesz poproszona o sprawdzenie tych danych na monitorze. Mimo stresu warto dokładnie przyjrzeć się wszystkiemu. Zawsze urzędnik może niedokładnie odczytać nasze pismo lub po prostu zrobić czeski błąd i przestawić litery w kolejności, co przy naszych polsko brzmiących nazwiskach jest dość częste. Po potwierdzeniu poprawności danych urzędnik pyta czy jesteście rodzicami dziecka. Matka musi potwierdzić, że ten pan siedzący obok to tata. Po czym oboje rodzice składają podpis na elektronicznym tablecie.

rejestracja dziecka irlandii

Baby’s Birth Certificate

Rejestracja dziecka w Irlandii jest szybką procedurą (zależy ile osób oczekuje na rejestrację). Akt urodzenia dziecka jest do odebrania w rejestracji już w kila minut po zakończeniu procesu weryfikacji danych. Odpłatność wynosi 20 euro za sztukę. Warto od razu wziąć dwie lub trzy kopie. Przydadzą się. Jeśli o tym zapomnisz nie martw się. W każdej chwili w tym samym biurze wydadzą ci kolejny egzemplarz, po uprzednim wypełnieniu krótkiego formularza. Odpłatność taka sama jak za pierwszą wersję.

Warto mieć kilka egzemplarzy aktu urodzenia. Jedną trzeba mieć zawsze w razie nieprzewidzianych wydarzeń. Jeśli masz zamiar wyrabiać dziecku polskie dokumenty trzeba będzie dołączyć oryginał aktu urodzenia. Jeśli twoje dziecko ma rodziców nie będących małżeństwem i noszących inne nazwiska, warto w podróż zabierać akt urodzenia dziecka. Nigdy nie wiadomo co nas spotka na drodze naszego życia.

PPS po rejestracji dziecka w Irlandii

To o co najważniejsze, bo jest realnym dowodem na zaistnienie na zielonej wyspie to numer PPS. W Irlandii system poszedł matkom na rękę. Tak naprawdę nic nie trzeba robić, bo go otrzymać. Cała procedura już ruszyła. Po zarejestrowaniu dziecka i uzyskaniu aktu urodzenia stosowne dokumenty wysyła urząd. Nadany numer PPS przyjdzie pocztą. Dokument ten jest bardzo ważny i należy go starannie przechowywać. Czasem trzeba będzie go okazać w różnych instytucjach. Ten numer jest nadawany na całe życie jak Pesel w Polsce.