Lifestyle blog Ireland. O życiu na zielonej wyspie. Irlandia ciekawostki, praca, przepisy, miejsca które warto zobaczyć.
slane
Visit

Ogień oświecenia na Hill of Slane

Krwawe krucjaty, które narzucały chrześcijaństwo na całym świecie, szerokim łukiem ominęły Irlandię. Tu według legendy wystarczył dobry biskup Patryk, który z otwartym sercem dla biednych przekazywał zasady nowej religii, a zaczął od ogniska na wzgórzu Slane.

slane

Hill of Slane symbolem buntu

Pierwszym elementem do pokonania na pogańskiej wyspie było przekonanie do siebie władców. Zadanie nie lada, bo poprzedni misjonarze zostawali uwięzieni, a nierzadko również tracili głowę. Zuchwałość Patryka, który rozpalił wielki ogień na wzgórzu Slane na tyle zszokowała króla Dublina, że pozwolił mu zostać. Ognisko było nie lada, bo widać je było z daleka. A w tym czasie rozpalanie ognia poza jedynym miejscem (była to Tara) uświęconym było zabronione. Patryk został, ochrzcił króla i zaczął nauczać Irlandczyków nowej religii.

slane

Nie oczekiwał dużej ofiary, nie straszył piekłem. Ujął serca ludzi, bo był inny niż pozostali duchowni. Dobry biskup, uniżył się do poziomu biednych, razem z nimi pracując w polu. Tłumaczył im zasady chrześcijaństwa na przykładach im znanych. Pojęcie świętej Trójcy tłumaczył na przykładzie trójlistnej koniczyny. Ponoć nawet wygonił węże z kraju (a może nigdy ich tu nie było).

slane

Celtyckie symbole przekute na chrześcijaństwo

Na ile skutecznie św. Patryk zaszczepił religię na celtyckiej ziemi możecie przekonać się sami. Tak naprawdę zrobił dokładnie to co słudzy kościoła robili wszędzie. Tradycyjne celtyckie symbole i zwyczaje przeniósł na grunt nowej religii. Trójka była mistycznym numerem Celtów, a koniczyna świętą rośliną Druidów. Ile prawdy w opowieściach o cudownym biskupie, a ile mitów dziś trudno stwierdzić.

Patryk był i jest ważny dla Irlandczyków. Na jego cześć ustanowiono święto, które obchodzone jest z iście pogańskim zapałem i radością. Kolorowe pochody, piwo lane strumieniami, śpiewy i tańce. Jest zupełnym przeciwieństwem katolickich świąt obchodzonych na stałym lądzie. Tam panowała powaga, trwoga i skupienie na modlitwie.

slane

Ruiny w Slane bez magicznej mocy

Wzgórze Slane jest jednym z miejsc wędrówki św. Patryka. To obowiązkowy punkt do zaliczenia według przewodników. Ruiny kościoła i cmentarz (użytkowany do dziś) znajdują się na małym wzgórzu z którego można zaobserwować panoramę okolicy. Ruiny są dobrze zabezpieczone i zaadoptowane dla ciekawskich turystów. Jest możliwość bezpiecznego wejścia na wyższy poziom. Choć w większości przypominają ruiny kamiennych kościołów czy zamków jakich wiele w Irlandii, to ktoś zadbał by znalazły się na nich wmurowane ozdobne kafle. Trudne do odczytania symbole przedstawiają, moim zdaniem, smoka lub diabła i wojownika. Może ktoś coś więcej wie na ten temat?

slane

slane

slane

slane